E206 Electronic knob cylinder, inner side with standard profile cylinder
Skip slider Electronic knob cylinder, inner side with standard profile cylinder
| 6 pin tumblers on the mechanical side | Yes |
| Acoustic signaling of access authorization | Yes |
| Assembly tool (not included with the cylinder, please order separatelly) | E234 |
| Battery type | Lithium Battery Type CR2 |
| Complian with FZG-requirements | Yes |
| Connection to programming device with | NFC-Programming E236 |
| Dimension width | 36 mm |
| Drill and pull protection | Standardized |
| Extension in step of | 5 mm |
| Fire protection for T90 doors (IP64) | Optional |
| Knob cylinder with extended shaft spindle (for security plates) | Optional |
| Length A and B can be combined arbitrarily | Yes |
| Material / color | Satin stainless steel with a black platic cap (optional brass mat coated) |
| Maximum length A | 90 mm |
| Maximum total length | 180 mm |
| Minimal length A | 30 mm |
| Minimum length B | 30 mm |
| Modular construction | No |
| Optical signaling of access authorization | Yes |
| Protection according to EN60529 | IP67 |
| Quantity of battery | 1 (included) |
| Supported system | easyApp, easySmart, easyBasic, easyAccess, easyHotel, easySmart, SI6, 3VS, 2VS, S1, S3, S4, S5 |
| Zuordnung Kategorie | 2.2 |
8
Results foundShow per page
| Description | Language | File size | File type | |
|---|---|---|---|---|
| CE-Erklärung E206 | de | 29.99 KB | Download | |
| Declaration-of-Conformity E206 | en | 29.99 KB | Download | |
| Declaration-of-Conformity E206 BT | en | 43.12 KB | Download | |
| CE-Erklärung E206 BT | de | 43.12 KB | Download | |
| CE-Erklärung E206 easyAccess | de | 41.97 KB | Download | |
| Declaration-of-Conformity E206 easyAccess | en | 41.97 KB | Download | |
| e206-produktfoto.png | 102.12 KB | png | Download | |
| e206-techzeichnung.png | 19.42 KB | png | Download |



