| Application | With emergency exit function and e-opener |
| Assignment category | 4.3.1.3 |
| Backset | 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65 mm |
| Backset (1) | 15 mm |
| Certified according to EN 1125 | Yes |
| Certified according to EN 12209 | Yes |
| Certified according to EN 179 | Yes |
| Connection thread for shoot bolt | M5 |
| Deadbolt monitoring device (incl. 10 m cable) | Optional |
| Direction must be stated | Yes |
| Flat forend (special design) | 22 x 3 mm |
| Flat forend (standard design) | 24 x 3 mm |
| Follower | 9 mm |
| Follower turning angle | 40° |
| Forend length | 270 mm |
| Forend material | Stainless steel |
| Function | When the e-opener is supplied with power, the active leaf can be opened. Operation of a lever or push bar/touch bar causes the shoot bolts of the lock case to retract. The latch bolt and deadbolt of the active leaf are pushed back at the same time |
| Length of lip | Long lip, can be cut of (31,0mm) |
| Lock case depth | 18,2 mm |
| Lock case height | 252 mm |
| Lock case material | Steel galvanised |
| Lock case widths | Backset + 15 mm |
| Notice | Use with the reverse action lock 661U is not possible |
| Notice U shaped forend | All U-shaped forends are delivered with end caps, Backset changes by -1 mm for U-shaped forends |
| Rod stroke | 20 mm |
| U-shaped forend (special design) | 22 x 6 mm |
| U-shaped forend (standard design) | 24 x 6 mm |
| With lipped forend | With E-opener ET 40 |
| Without lipped forend | With E-opener ET 30 |
| Drive stop | Upper and lower |
| Series | For Series 8600 |
26
Results foundShow per page
| Description | Language | File size | File type | |
|---|---|---|---|---|
| Brochure Series 8000 | en | 18.93 MB | Download | |
| Prospekt Serie 8000 | de | 19.06 MB | Download | |
| Brochure Product overview emergency exit door locks | en | 16.00 MB | Download | |
| Prospekt Programmübersicht Fluchttürschlösser | de | 16.01 MB | Download | |
| Certificate of constancy of performance EN 179 | en | 1.38 MB | Download | |
| Zertifikat der Leistungsbeständigkeit EN 179 | de | 1.26 MB | Download | |
| Zertifikat der Leistungsbeständigkeit EN 179 | pl | 1.26 MB | Download | |
| Zertifikat der Leistungsbeständigkeit EN 1125 | pl | 1.38 MB | Download | |
| Certificate of constancy of performance EN 1125 | en | 1.56 MB | Download | |
| Zertifikat der Leistungsbeständigkeit EN 1125 | de | 1.38 MB | Download | |
| Umwelt Produktdeklaration EPD | pl | 690.98 KB | Download | |
| Environmental Product Declaration EPD | en | 576.50 KB | Download | |
| Umwelt Produktdeklaration EPD | de | 690.98 KB | Download | |
| VdS Anerkennung - Einbruchmeldeanlagen der Klasse C | de | 1.30 MB | Download | |
| VdS Anerkennung - Einbruchmeldeanlagen der Klasse C | pl | 1.30 MB | Download | |
| VdS approval - Class C burglar alarm systems | en | 1.30 MB | Download | |
| General installation instruction - CE labellings | en | 426.45 KB | Download | |
| Allgemeine Montageanleitung - CE Kennzeichnungen | de | 426.45 KB | Download | |
| Allgemeine Montageanleitung - CE Kennzeichnungen | pl | 426.45 KB | Download | |
| Leistungserklärung S005 BauPVo (EU Nr. 305/2011) EN 179 / EN 1125 Gegenkästen / Umlenkschlösser | pl | 1.05 MB | Download | |
| Leistungserklärung S005 BauPVo (EU Nr. 305/2011) EN 179 / EN 1125 Gegenkästen / Umlenkschlösser | de | 1.05 MB | Download | |
| Declaration of Performance S005 BauPVo (EU Nr. 305/2011) EN 179 / EN 1125 Lock cases / Reverse action locks | en | 1.05 MB | Download | |
| 864e-produktfoto.png | 99.52 KB | png | Download | |
| 864e-lappen-produktfoto.png | 107.38 KB | png | Download | |
| 864e-techzeichnung.png | 43.31 KB | png | Download | |
| 864e-lappen-techzeichnung.png | 47.32 KB | png | Download |







