453H Heavy-duty mortise deadbolt lock for tubular frame doors
Skip slider Heavy-duty mortise deadbolt lock for tubular frame doors
| Assignment category | 4.1.1.8 |
| Backset | 19, 24, 29, 34, 39, 44 mm |
| Backset (1) | 15 mm |
| Cylinder | Profile cylinder |
| Deadbolt extended | 5 mm |
| Deadbolt throw | 15 mm |
| Deadbolt turn | 1-turn |
| Deadbolt type | Standard |
| Flat forend (special design) | 22 x 3 mm |
| Flat forend (standard design) | 24 x 3 mm |
| Forend length | 157 mm |
| Forend material | Stainless steel / Iron galvanised |
| Lock case depth | 19 mm |
| Lock case height | 115 mm |
| Lock case material | Steel galvanised |
| Lock case widths | Backset + 15 mm |
| Requirement according to DIN 18251-2 | Class 2 |
| Suitable striking plates | 9503 |
| Usage | Tubular frame doors made of aluminium and steel |
| Series | 453H |
7
Results foundShow per page
| Description | Language | File size | File type | |
|---|---|---|---|---|
| Prospekt Rohrrahmenschlösser | de | 5.59 MB | Download | |
| Brochure Locks for metal frame doors | en | 5.59 MB | Download | |
| Umwelt Produktdeklaration EPD | pl | 690.98 KB | Download | |
| Umwelt Produktdeklaration EPD | de | 690.98 KB | Download | |
| Environmental Product Declaration EPD | en | 576.50 KB | Download | |
| 453h-produktfoto.png | 49.43 KB | png | Download | |
| 0453-techzeichnung.png | 19.69 KB | png | Download |



