1433 Mortise lock for tubular frame doors
Skip slider Mortise lock for tubular frame doors
- Certified according to EN 12209: Yes
- Deadbolt throw: 15 mm
- Deadbolt turn: 1-turn
- DIN Direction: DL / DR
- Distance: 92 mm
Certified according to EN 12209 Yes
Usage Tubular frame doors made of aluminium and steel
| Backset | 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50 mm |
| Backset (1) | 15 mm |
| Cylinder | Profile cylinder / Swiss round cylinder |
| Deadbolt throw | 15 mm |
| Deadbolt turn | 1-turn |
| Deadbolt type | Standard |
| DIN Direction | DL / DR |
| Direction must be stated | No |
| Distance | 92 mm |
| Flat forend (standard design) | 24 x 3 mm |
| Follower | 8, 9, 10 mm |
| Follower turning angle | 30° |
| Forend length | 245, 270 mm |
| Forend material | Stainless steel / Iron galvanised |
| Latch bolt exclusion | 10 mm |
| Latch bolt type | Prism latch bolt |
| Latch lever function | Yes |
| Lock case depth | 15,5 mm |
| Lock case height | 183,5 mm |
| Lock case material | Steel galvanised |
| Lock case widths | Backset + 15 mm |
| Notice Backset 20 mm | Not EN 12209 tested, 13mm deadbolt throw |
| Notice U shaped forend | All U-shaped forends are delivered with end caps, Backset changes by -1 mm for U-shaped forends |
| Reversible latch bolt | Yes, delivered as DIN left |
| U-shaped forend (standard design) | 24 x 6 mm |
| Series | 1433 |
15
Results foundShow per page
| Description | Language | File size | File type | |
|---|---|---|---|---|
| Prospekt Rohrrahmenschlösser | de | 5.59 MB | Download | |
| Brochure Locks for metal frame doors | en | 5.59 MB | Download | |
| Prospekt Renovierungsschlösser | de | 6.79 MB | Download | |
| Prüfzeugnis nach EN 12209 | pl | 263.57 KB | Download | |
| Prüfzeugnis nach EN 12209 | de | 263.57 KB | Download | |
| Test certificate EN 12209 | en | 263.57 KB | Download | |
| VdS Anerkennung - Einbruchmeldeanlagen der Klasse C | de | 1.30 MB | Download | |
| VdS Anerkennung - Einbruchmeldeanlagen der Klasse C | pl | 1.30 MB | Download | |
| VdS approval - Class C burglar alarm systems | en | 1.30 MB | Download | |
| Montageanleitung Falle umlegen | pl | 560.57 KB | Download | |
| Montageanleitung Falle umlegen | de | 560.57 KB | Download | |
| Installation instruction Latch reverse | en | 560.57 KB | Download | |
| 1433-produktfoto.png | 77.64 KB | png | Download | |
| 1433-reno-produktfoto.png | 62.78 KB | png | Download | |
| 1433-techzeichnung.png | 92.28 KB | png | Download |
| Deadbolt extended | 3 mm / 5 mm |
| Deadbolt monitoring device (incl. 10 m cable) | Optional |
| Flat forend (special design) | 16 x 3, 20 x 3, 22 x 3 mm |
| Follower monitoring device (incl. 8 m cable) | Optional |
| Latch bolt extended (optional) | 3 mm / 5 mm |
| Renovation forend | Optional (380 mm, no screw holes) |
| U-shaped forend (special design) | 22 x 6 mm |





