038R Mortise deadbolt lock for tubular frame doors
Skip slider Mortise deadbolt lock for tubular frame doors
| Assignment category | 4.1.1.2 |
| Backset | 25, 30, 35, 40, 45, 50 mm |
| Backset (1) | 15 mm |
| Certified according to EN 12209 | Yes |
| Cylinder | Profile cylinder / Swiss round cylinder |
| Deadbolt extended | 3 mm / 5 mm |
| Deadbolt monitoring device (incl. 10 m cable) | Optional |
| Deadbolt throw | 20 mm |
| Deadbolt turn | 1-turn |
| Deadbolt type | Standard |
| Flat forend (special design) | 16 x 3, 20 x 3, 22 x 3 mm |
| Flat forend (standard design) | 24 x 3 mm |
| Forend length | 181 mm |
| Forend material | Stainless steel / Iron galvanised |
| Lock case depth | 15,5 mm |
| Lock case height | 102 mm |
| Lock case material | Steel galvanised |
| Lock case widths | Backset + 15 mm |
| Notice U shaped forend | All U-shaped forends are delivered with end caps, Backset changes by -1 mm for U-shaped forends |
| SKG** certified | Optional (Item 1739) |
| Suitable striking plates | 9327, 9328 |
| U-shaped forend (special design) | 22 x 6 mm |
| U-shaped forend (standard design) | 24 x 6 mm |
| Usage | Tubular frame doors made of aluminium and steel |
| Series | Tubular frame series |
10
Results foundShow per page
| Description | Language | File size | File type | |
|---|---|---|---|---|
| Brochure Locks for metal frame doors | en | 4.50 MB | Download | |
| Prospekt Rohrrahmenschlösser | de | 4.52 MB | Download | |
| Test certificate EN 12209 | en | 263.57 KB | Download | |
| Prüfzeugnis nach EN 12209 | de | 263.57 KB | Download | |
| Prüfzeugnis nach EN 12209 | pl | 263.57 KB | Download | |
| VdS Anerkennung - Einbruchmeldeanlagen der Klasse C | pl | 1.30 MB | Download | |
| VdS approval - Class C burglar alarm systems | en | 1.30 MB | Download | |
| VdS Anerkennung - Einbruchmeldeanlagen der Klasse C | de | 1.30 MB | Download | |
| 038r-produktfoto.png | 64.60 KB | png | Download | |
| 038r-techzeichnung.png | 68.72 KB | png | Download |



